
Hippophae rhamnoides ’Raisa’
Tyrni
- Marjoja tuottava emilajike. Vaatii hedelajikkeen, esim. Rudolfin pölyttäjäksi.
- Vaatimaton kasvupaikan suhteen, mutta pitää kosteasta paikasta, ei kuitenkaan seisovasta vedestä.
- Vaatii ympärilleen paljon tilaa ja valoa.
- Yksi hedepensas riittää 5-8 emipensaan pölyttäjäksi.
Tyrnit ovat kaksikotisia eli satoa tuottava emilajike tarvitsee pölyttäjäkseen hedelajikkeen. Yksi hedepensas riittää pölyttämään 5-8 emipensasta.
Tyrni on merenrantakasvi, joka kestää erinomaisesti suolaa ja tuulta. Kasvupaikan suhteen se on vaatimaton: pitää kosteasta, muttei märästä kasvupaikasta, ja selviää niukkaravinteisessa kuivahkossa kasvualustassakin (kasvupaikalle juurruttuaan). Tyrni sietää monenlaisia oloja, kunhan pensaalla on valoa ja tilaa. Kalkinsuosija. Vältä liiallista ravinteikkuutta, joka saattaa vähentää sadon määrää.
Tyrnin juuristo sitoo typpeä, joten tavanomainen lannoitus typekkäällä lannoitteella saattaa aiheuttaa kasvun liiallista rehevöitymistä ja sadon määrän vähenemistä. Juurten typensidontaa auttavat bakteerit tarvitsevat neutraalin eli kalkitun maan toimiakseen hyvin.